Informácie pre športovcov

WADA na svojom webovom portáli zverejnila zoznam zakázaných látok aktuálny pre rok 2018. Viac na linku: https://www.wada-ama.org/sites/default/files/prohibited_list_2018_en.pdf


Antidoping

IPC World Para Powerlifting  odporúča športovcom

 


IPC Tlak na lavičke po konzultácii s antidopingovym šéfom MPV P. Van de Vlietom odporúča využiť na identifikáciu povolených prostriedkov tieto webové linky, ktoré môžu pomôcť:

http://www.globaldro.com/home/index

http://www.informed-sport.com/

http://www.usada.org/substances/supplement-411/

 


Para atletika - klasifikačné pravidlá IPC

Nové pravidlá klasifikácie v atletike.


IPC na svojom webovom portáli zverejnilo nové pravidlá klasifikácie športovcov v atletike. Viac a podrobnosti nájdete na linku

https://www.paralympic.org/athletics/classification/rules-and-regulations


Kvalifikačné kritéria na MS v Taliansku

Budúci rok  čakajú našich lyžiarov Majstrovstvá sveta v talianskom Tarvísiu. V týchto dňoch uverejnil Medzinárodný paralympijský výbor kvalifikačné kritériá pre športovcov.


Celkovo sa bude súťažiť o 30 sád medailí (18 rýchlostných a 12 technických disciplín). Nevyhnutnou súčasťou účasti je aj držanie platnej licencie v roku 2016/2017, ďalej minimálny vek 16 rokov a športovec musí mať potvrdený („confirmed“) status športovej klasifikácie o zdravotnom znevýhodnení, prípadne obsahuje možnosť posúdiť po roku 2017 (review 2017).

Pre technické disciplíny je potrebné byť umiestnený v rebríčku a mať v mužských kategóriách 240 bodov a menej a v ženských kategóriách 280 bodov a menej do 10. januára 2017, kedy sa uzatvára rebríček pre Majstrovstvá sveta.

V rýchlostných disciplínach zjazd, super-G a super kombinácia je potrebné pre mužov mať  140 bodov a menej a ženy musia mať 180 bodov a menej taktiež do 10. januára 2017.


ZPH PyeongChang 2018 - kritériá

Kvalifikačné kritériá na ZPH PyeongChang 2018 známe.


IPC na svojej stranke zverejnilo kvalifikačné kritériá na ZPH PyeongChang 2018. Podrobné informácie tu: https://www.paralympic.org/pyeongchang-2018/qualification-criteria


Tím PH Rio 2016 - pripomienka pre športovcov

Informácia o aktuálnom zdravotnom stave, prípadne používané lieky a terapeutické výnimky.


Pripomíname, že je potrebné u všetkých zaradených športovcov do širšieho Tímu PH Rio 2016 zaslať lekárovi výpravy aktuálnu zdravotnú dokumentáciu. Ku koncu januára si túto povinnosť splnilo 29 zo 41 zaradených športovcov. Takto informoval MUDr. František Pisarčík prítomných na zasadnutí Štábu PH Rio. Žiadame všetkých, aby si túto povinnosť neodkladne splnili.


IPC klasifikačný kód

Medzinárodný paralympijský výbor zverejnil na svojej stránke nový "Classification Code", ktorý schválilo koncom roka 2015 VZ. Na novom kóde, ktorý patrí k základným dokumentom paralympijského športu, pracovala skupina odborníkov z radov lekárov, trénerov, klasifikátorov od roku 2013.


Skupina obdržala ku kódu viac ako 3700 pripomienok. Športové federácie majú do konca roka 2018 čas na úpravu a ratifikáciu zmien vo svojich pravidlách. Celý text je možné preštudovať na tomto linku: http://www.paralympic.org/the-ipc/handbook


Zoznam zakázaných látok pre rok 2016

Svetová antidopingová agentúra /WADA/ zverejnila na svojej webovej stránke aktualizovaný zoznam zakázaných látok pre rok 2016, ktorý je rokom konania OH a PH Rio 2016. Zoznam je dostupný na tomto linku:

https://www.wada-ama.org/en/resources/science-medicine/prohibited-list


Organizátori PH Rio 2016 zverejnili aktualizovaný kalendár testovacích pretekov pred PH. Podrobné informácie na tejto web stránke:

www.aquecerio.com/en

 

 

 


VV SPV na svojom zasadnutí dňa 7.11.2014 schválil na návrh Rady ŠŠR pri SPV pre rok 2015 vedúcich športov a reprezentačných trénerov nasledovne:

Atletika - Ján Botcher, vedúci atletiky a zároveň reprezentačný tréner

Kontakt: email: botcher.jan@post.sk

Bežecké lyžovanie - Dušan Šaradin, vedúci bež.lyžovania. Jaroslav Bugáň - tréner

Kontakt: email: adcomp@adcomp.sk

Plávanie - Ladislav Struhár, vedúci plávania a reprezentačný tréner

Kontakt: email: herry@centrum.sk

Streľba - Dušan Malenovský, vedúci streľby. Jozef Široký st. reprezentačný tréner

Kontakt: email: dusan.malenovsky@gmail.com

Tlak na lavičke - Michal Čapla, vedúci a reprezentačný tréner

Kontakt: email: mcapla.sakst@gmail.com

Tanec na vozíku - Petr Horáček, vedúci a reprezentačný tréner

Kontakt: email: horacekpetr@gmail.com

Zjazdové lyžovanie - Tomáš Bartalský, vedúci zj.lyžovania. Roman Petrík, reprezentačný tréner

Kontakt: email: tomas.bartalsky@gmail.com

Hokej na sánkach - Peter Štít, vedúci družstva, Miroslav Dráb, reprezentačný tréner

Kontakt: email: pstit@pstit.sk