Kvalifikácia o ZPH 2018: musíme zdolať Japoncov

11.10.2017

Až vo svojom treťom vystúpení na kvalifikačnom turnaji o ZPH 2018 sa slovenská reprezentácia v para hokeji dočkala víťazstva. Po zlepšenom a sústredenom výkone sme zdolali domácich Švédov 2:1 v nadstavenom čase.

Dve tretiny sledovala Östersund Arena taktický a tvrdý boj. Skóre po dvoch tretinách bolo bezgólové, hoci šance mali oba tímy. Slovensko tentokrát splnilo svoj zámer nedostať rýchly gól. Postupne sme si zo zabezpečenej obrany začali vytvárať gólové príležitosti. Už Večerek mohol po samostatnom úniku rozosmutniť domáce publikom. Ale padlo to tam až v šiestej minúte záverečnej tretiny vďaka Ligdovi. Potom sme zvesili smutne hlavy 1:39 min. pred koncom zápasu, aby sme ich opäť zdvihli definitívne v predĺžení. Miloš Večerek (vyhlásený za najlepšieho hráča slovenského tímu v tomto zápase), komunikujúci írečitou goralštinou, potvrdil svoju pohotovosť. Ako vie hrať hokej, tak sa bojí mikrofónu. Ešteže ostatní neboli skúpi na slovo.

Autor prvého slovenského gólu na turnaji Marián Ligda:“Dnešný zápas môžeme hodnotiť len pozitívne. Konečne sme zlepšili hru, nahrávky, dôraz, a samozrejme hlavne padli nám tam dva góly. Veľmi dobre nám zachytal brankár, takže sme si verili a v tej tretej tretine to potom prišlo. Chýbal kúsok športového šťastia, aby sme Švédov porazili v riadnom hracom čase. Ale nakoniec sa tie misky váh naklonili smerom k nám, lebo sme boli hladní po víťazstve a podarilo sa to v predĺžení dotiahnuť do víťazného konca“.

Brankár Eduard Lepáček: „Z môjho pohľadu bol zápas veľmi dobrý. Obrana si plnila svoje povinnosti, išla tvrdo a nekompromisne do protihráčov. V útoku zasa chalani tentokrát tiež uspeli, dali dva pekne góly. Škoda toho nešťastného gólu v posledných sekundách. Ani som puk poriadne nevidel, iba som počul, akoby to ťuklo niekomu do prilby. A nemohol som ani zareagovať, lebo som vôbec nevedel, kde je“.

Kapitán tímu Peter Štít: „Predovšetkým to bol obrovský boj. Aj výsledok o tom hovorí. Bojovalo sa o každý centimeter ľadu, nikto nikomu nič nedaroval, boli tam obrovské emócie. Myslím si, že sme boli o ten kúsoček lepší. Ale je to taký zvláštny pocit, že sme prvýkrát zdolali Švédov, dokonca na ich ľade. Na druhej strane sme neudržali víťazstvo v riadnom hracom čase, takže trochu je tá radosť skalená“.

A tak sa v Östersunde prvýkrát hrala slovenská hymna. Aj keď skrátená, za čo sa organizátori ospravedlnili slovenskému tímu. Ale nedbali by sme, keby v piatok zaznela aj v skrátenej verzii... V zápase s Japonskom potrebujeme vyhrať v riadnom hracom čase a potom dúfať, že Švédi, ktorým pôjde už len o prestíž, zdolajú Nemecko aspoň po predĺžení.

V každom prípade - Slováci dnes po prvýkrát zdolali zástupcov tejto hokejovej krajiny a dokonca na ich pôde!

Z Östersundu Roman Végh

Ján Riapoš postúpil do vyraďovacej fázy

Jediný slovenský zástupca na turnaji PTT Thailand Open 2017 Ján Riapoš (TT2) má za sebou úspešný vstup do súťaže jednotlivcov. Prvý hrací deň porazil oboch súperov v skupine 3:0. Zajtra turnaj pokračuje k. o. systémom.

Na jeho rakete zostal najskôr domáci reprezentant Natthawut Thinathet a potom aj Číňan Sheng Wang.

MVZ SPV najmä o úpravách stanov

Dňa 15. októbra 2017 sa v konferenčnej sále Hotela Chopin v Bratislave konalo mimoriadne valné zhromaždenie Slovenského paralympijského výboru (SPV). V jeho programe boli predovšetkým úpravy stanov a prijatie individuálnych členov.

Rokovania VZ sa z 23 pozvaných delegátov zúčastnilo 22. Najširšia diskusia bola venovaná úprave stanov SPV. Tie prešli výraznými zmenami na predchádzajúcom valnom zhromaždení v novembri minulého roku. Vzhľadom na takéto množstvo zmien poukázal čas na potrebu doladenia niektorých formulácií v jednotlivých článkoch stanov. V diskusii odzneli návrhy zmien v stanovách od VV SPV, od predsedu SPV Jána Riapoša a z pléna VZ. Po schválení zmien v stanovách SPV nasledovalo schvaľovanie žiadostí o individuálne členstvo. Za individuálneho člena SPV bol schválený Štefan Kopčík, dlhoročný reprezentant Slovenska v zjazdovom lyžovaní a streľbe zrakovo znevýhodnených,  zároveň bývalý predseda Sekcie nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska. Na návrh predsedu SPV prebehlo v závere aj schválenie volebnej komisie pre nadchádzajúce volebné valné zhromaždenie. Po prednesení správ mandátovej a návrhovej komisie v podvečerných hodinách predseda SPV Ján Riapoš poďakoval delegátom a hosťom za aktívnu účasť na valnom zhromaždení a poprial všetkým šťastný návrat domov. Volebné valné zhromaždenie SPV prebehne v polovici decembra 2017.

Stolný tenis: o body do rebríčka v ďalekom Thajsku

Ján Riapoš odletel na ázijský kontinent, kde sa v dňoch 18. - 21. októbra predstaví v thajskom Suphanburi (asi 160 km od Bangkoku) na ďalšom turnaji s faktorom 40 PTT Thailand Open 2017.

Sprevádza ho športový manažér SPV Tomáš Varga, ktorý zároveň pôsobí v štruktúrach celosvetovej stolnotenisovej organizácie ITTF – PTT ako technický delegát.

Paralympijská rodina smúti za prezidentom APC

Včera náhle zomrel v argentínskom Mar del Plata prezident Amerického paralympijského výboru (APC) Jose Luis Campo . Ku kondolenciám rodine sa pridal prostredníctvom svojho najvyššieho predstaviteľa Andrewa Parsonsa aj Medzinárodný paralympijský výbor (IPC).

Campo pôsobil ako učiteľ telesnej výchovy pre zdravotne znevýhodnených a pomáhal pri rozvoji paralympijského hnutia na americkom kontinente. Vo funkcii pôsobil štyri obdobia od roku 1997. Zajtra by bol oslávil 60. narodeniny. Zanechal manželku Soniu a tri deti.

V „limitoch“ návrat k  Östersundu

Kvalifikačný turnaj para hokejistov o účasť na ZPH 2018 bude témou večernej relácie „Bez limitov“, ktorú opäť pripravil Stano Ščepán. Na priebeh turnaja sa pozrieme očami útočníka Mariána Ligdu a trénera Radoslava Bielečku.

Počúvajte dnes večer v tradičnom čase o 20:40 v Radiu Slovensko.

Dovidenia Östersund, bolo to výborné!

Voľba tohto stredošvédskeho mesta za dejisko kvalifikačného turnaja o postup na ZPH 2018 bola šťastným riešením. Švédi sa predviedli ako výborní organizátori – vždy milí, ochotní, dochvíľni. To, čo bolo v pláne, aj fungovalo.

Situáciu para hokejovým výpravám možno trochu komplikovalo ubytovanie na ostrove Frösön, 12 km od Östersund Arény. Takže večer si každý musel nájsť vlastný program, lebo do mesta bolo ďaleko. Ale úprimne, nebolo príliš o čo stáť. Österdsund, so 65 tisíc obyvateľmi, nie je žiadna metropola. Skôr naopak - prispaté, vnútrozemské sídlo s minimom možností turistického vyžitia (ak nerátate McDonald...). Našli sme až jeden (!) suvenírový obchod. Potom, čo náš druhý gólman kúpil 15 magnetiek, na ostatných sa už neušlo.  Predavač hlásil všetkým prichádzajúcim – Slováci všetko vykúpili... Návštevníkom to však vynahrádza prekrásna príroda – piate najväčšie švédske jazero Storsjön, na brehoch ktorého leží Östersund, okolo stovky kilometrov lesov, v nich losy a soby. V týchto končinách zrejme platí, že všetko, čo je len trochu možné, sa postaví z dreva. Veď je ho dostatok. Bežné obydlia, ale aj školy, kostoly či tribúny na štadiónoch. Žiadny YPOR či iné prášky do pečiva, ako sme si zvykli v našich končinách...   Mesto je však centrom športov – najmä tých zimných. Uskutočnili sa tu šampionáty v biatlone, rýchlokorčulovaní a orientačnom behu na lyžiach a pripravujú sa ďalšie. Miestny hokejový klub hrá tretiu najvyššiu súťaž. Ale paradoxne, najlepšiu reklamu robí tomuto mestu - futbal. Östersund FK iba pred dvomi rokmi postúpil do najvyššej súťaže, ale už stihol zabodovať v Európskej lige UEFA, kde postúpil do skupinovej fázy. Tam hrá momentálne s berlínskou Herthou či…

Tréner Bielečka: Klobúk dolu pred chalanmi!

Síce bez postupu do Pjongčangu, ale so zdvihnutou hlavou sa budú vracať z kvalifikačného turnaja vo švédskom Österdsunde slovenskí para hokejisti. Ich forma gradovala a po víťazstve nad domácimi boli lepším tímom aj proti Japoncom.

Škoda nevydareného zápasu s Nemcami. Tí prehrali s Japonskom 2:6 a nás zdolali 3:0. My sme dnes chvíľami drvili hráčov z krajiny vychádzajúceho slnka. O všetko rozhodla nevydarená prvá tretina. A už nám nepomohol ani prvý gól Martina Joppu tu vo Švédsku. „Zápas bol vynikajúci, hralo sa vo vysokom tempe. Takýto zápas by sa určite nestratil ani na paralympiáde. Už pred dnešným gólom som nastrelil tri žŕdky, takže mi padol kameň zo srdca. Bohužiaľ, prišiel trošku neskoro. Po tých dvoch úvodných prehrách mi to príde tak,  akoby sme začali hrať až keď už o nič nešlo. V prvých dvoch zápasoch akoby sme mali zviazané ruky, prílišný rešpekt, naopak druhé dva výborné, najmä tento proti Japoncom. Urobili sme síce chyby, po ktorých padli góly, ale myslím si, že sme boli lepší celý zápas. Pokiaľ sa mňa týka určite idem ďalej a verím, že aj ostatní. Sme super partia a dúfam, že napriek jednému turnaju. kde sme nesplnili cieľ, pokračujeme ďalej“, povedal slovenský kanonier aj na margo budúcnosti tímu.  Útočník Aleš Rauš: „Myslím si, že to bol hrateľný súper. Aj taktika bola dobrá. Mali sme kopec striel, ale nepadalo to do bránky. V závere nám nepomohli ani rozhodcovia, ktorí odpískali niečo iné ako mali. Opäť však rozhodlo to, že sa nám nepodarilo udržať prvú tretinu bez inkasovaného gólu.“ A ako videl situáciu pred svojim vylúčením obranca Marek Gergely? “Videl som, že brankár nemá puk pod kontrolou a tak som sa ho snažil vyhrabať, ale pritom som dosť…

EPYG 2017: Slovensko už so štyrmi medailami

Včera sa v talianskom Janove začali súťaže európskych paralympijských hier mládeže EPYG 2017. Slovensko na hrách reprezentuje 13-členná výprava, pričom do súťaží zasiahne 6 športovcov v športových odvetviach boccia, plávanie a stolný tenis.

Samuel Andrejčík a Michaela Balcová vo svojej kategórii jednotlivcov BC4 zohrali vo štvrtok na úvod súťaže vzájomný zápas, v ktorom zvíťazil Samuel Andrejčík 5:2. Potom ich čakali reprezentantky Chorvátska, keď Michaela Balcová zdolala Strunjakovú 8:3 a Samuel Andrejčík Arambasičovú 12:2. Dnes si svoje súperky vymenia a zajtra sú na programe semifinálové a finálové zápasy, po ktorých nasleduje súťaž tímov BC4. Vo štvrtok sa Slovensku darilo aj v rámci súťaží plávania a stolného tenisu a tak sme sa na koniec dňa tešili zo štyroch medailí. Prvú bronzovú medailu na hrách získala plavkyňa Katarína Chudá v disciplíne 100 m znak, ku ktorej vzápätí  pridala ďalší bronz v disciplíne 100 m motýlik. Stolní tenisti Tomáš Valach (TT7) a Boris Trávníček (TT4) v súťaži jednotlivcov odohrali vo štvrtok výborné zápasy a v silnej konkurencii dokázali zvládnuť semifinálové zápasy a postúpiť do finále. Napriek  výbornému výkonu a nasadeniu na svojich súperov nestačili a tak získali obaja veľmi cenné strieborné medaily. Dnes sa v štvorhrách súťaže TT3-5 stolného tenisu zrodila pre Slovensko prvá zlatá medaila, keď Boris Trávniček (TT4) s Nórom Sebastianom Vegsundom (TT4) zvíťazili vo finále nad taliansko-chorvátskou dvojicou Orsi (TT3)-Baša (TT3). Zajtra hry pokračujú posledným súťažným dňom a do súbojov o ďalšie medaily ešte zasiahnu všetci naši mladí reprezentanti. Vo večerných hodinách sa uskutoční záverečný ceremoniál a naša výprava sa na Slovensko vráti v nedeľu. Z Janova Pavel Bílik

Prehra s Japonskom po najlepšom výkone

Vo svojom poslednom vystúpení na kvalifikačnom turnaji o postup na ZPH 2018 prehrala slovenská reprezentácia v para hokeji s Japonskom 2:4 a do Pjongčangu nepocestuje. Paradoxne sa tak stalo po najlepšom výkone tu v Österdsunde.

Opäť sa nám nepodarilo naplniť zámer nedostať rýchly gól a Japonci nám v prvej tretine dali lekciu z efektivity. Postupne sme preberali iniciatívu, vytvárali si šance a po bezgólovej druhej tretine sme na súpera doslova vyleteli. Podarilo sa nám znížiť na 2:3 a Japonci sa začali triasť o výsledok. Napriek niekoľkým ďalším šanciam sa nám už vyrovnať nepodarilo. Naopak, dve sekundy pred návratom Mareka Gergelyho z trestnej lavice sme v 39. minúte dostali štvrtý gól. Škoda. Bol to jednoznačne najlepší výkon Slovákov na turnaji a v tomto zápase si vytvorili viac vyložených šancí ako v predošlých troch dokopy. Už nám nepomohol ani prvý gól kanoniera Martina Joppu tu vo Švédsku. Slovensko – Japonsko 2:4 (0:3, 0.0, 2:1) Góly Slovenska: 31:56 Ligda, 36:19 Joppa Vylúčenia 1:2, Presilovky 0:1, Oslabenia 0:0 Za najlepšieho hráča slovenského tímu bol vyhlásený kapitán Peter Štít. Z Östersundu Roman Végh